Fundusz remontowy w wspólnocie mieszkaniowej

Fundusz remontowy w wspólnocie mieszkaniowej

Fundusz remontowy w wspólnocie mieszkaniowej to wyodrębniona część budżetu, która ma pokrywać tą część kosztów zarządu, która jest związana z remontami części wspólnych nieruchomości (np. remont dachu, windy, termoizolacja budynku, malowanie ścian czy wymiana okien i drzwi na klatkach schodowych.

Prawo nie reguluje wprost zasad funkcjonowania funduszu remontowego ani też nie wymusza obowiązku jego tworzenia.

Jednak w sposób pośredni art. 13 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali określa obowiązek właścicieli lokali jakim jest uczestnictwo w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej. Z kolei art. 14 precyzuje, że jednym z kosztów zarządu związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej są wydatki poniesione na remonty.

Co można finansować z funduszu remontowego?

Pieniądze zebrane w ramach funduszu remontowego wspólnoty mieszkaniowej można przeznaczyć na działania takie jak:

  • termomodernizacja budynku,
  • odwilgocenie lub osuszenie fundamentów,
  • remont dachu, komina, systemów wentylacyjnych,
  • remont strychu,
  • remont suszarni lub pralni,
  • wymianę stolarki okiennej i drzwiowej na klatce schodowej,
  • wymianę instalacji gazowej, elektrycznej, kanalizacyjnej,
  • zagospodarowanie terenu, należącego do wspólnoty, na zewnątrz budynku,
  • remont korytarza z piwnicami lub wspólnej hali garażowej.

Jak powstaje fundusz remontowy w wspólnocie mieszkaniowej?

Fundusz remontowy w wspólnocie mieszkaniowej musi zostać powołany odpowiednią uchwałą właścicieli, gdyż jest to czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu. W małej wspólnocie aby uchwalić fundusz remontowy muszą zgodzić się na to jednomyślnie wszyscy właściciele. Jeśli któryś z nich nie wyrazi zgody, właściciele, którzy posiadają łącznie przynajmniej połowę udziałów w nieruchomości, mogą domagać się rozstrzygnięcia takiej sprawy przez sąd.

W dużych wspólnotach mieszkaniowych, uchwałę o powstaniu funduszu remontowego przyjmuje się większością głosów liczoną według wielkości udziałów w nieruchomości lub w systemie jeden właściciel równa się jeden głos.

Jak obliczyć stawki na fundusz remontowy w wspólnocie mieszkaniowej?

Składka na fundusz remontowy ustalana jest dla każdego właściciela lokalu proporcjonalnie do posiadanego przez niego udziału w nieruchomości wspólnej. Jest to jedynym zgodnym z prawem sposób wyliczania składki na fundusz remontowy. Nie jest zgodne z prawem obliczanie składki w oparciu o powierzchnię użytkową mieszkania, ponieważ nie zawsze udziały w nieruchomości są ściśle powiązane z powierzchnią lokalu. Nie można zatem również ustalić jednakowej składki dla każdego mieszkania.

Dla osób, które chciałyby skorzystać z gotowego arkusza, który wylicza stawki automatycznie -przygotowaliśmy odpowiedni plik Excel (XLSX), który wykonana za nas wszelkie obliczenia. Poniżej przykład arkusza, który wylicza samodzielnie stawkę na fundusz remontowy dla 1% udział miesięcznie.

FUNDUSZ REMONTOWY
Zaliczka miesięczna / 1 udziałLokale mieszkalnezł / m-c /udziałrocznie [zł]
9,008 996,40
Zaliczka miesięczna / 1 udziałLokale użytkowe (usługowe)zł / m-c /udziałrocznie [zł]
14,993 003,60
Suma wpłat jaką chcemy uzyskać na fundusz remontowy w danym roku:12 000,00
Tab. 7.3.1. Przykład arkusza wyliczającego stawki na fundusz remontowy zróżnicowane dla lokali mieszkalnych i usługowych.

Arkusz kalkulacyjny, w którym edytujemy tylko pola zaznaczone na pomarańczowo wedle naszych potrzeb, można pobrać wraz z szablonami wielu innych przydatnych dokumentów na poniższej stronie internetowej:

Zarządzanie funduszem remontowym

Zarząd nie może samodzielnie dysponować środkami zgromadzonymi w ramach funduszu remontowego. Wszelkie czynności podejmowane w ramach funduszu remontowego przekraczają zakres zwykłego zarządu i wymagają formy uchwały. Uchwała właścicieli jest również wymagana w przypadku dalszych etapów związanych z wydatkowaniem środków z funduszu remontowego, takich jak:

  • decyzja o zleceniu prac budowlanych,
  • wybór wykonawcy,
  • zaakceptowanie kosztorysu,
  • rozliczenie prac.
Shopping Cart
Scroll to Top